    iOptron CEM120 EC2 Equatorial Mount with Dual Optical Encoders – Ref. 7302
    Tax included
    Center-balanced equatorial mount with high-resolution optical encoders on both RA and DEC axes. Tracks at ≤ 0.15” RMS. Built-in position sensors allow alignment memory. Supports 52 kg payload. Ideal for fixed or remote observatories.
    Quantity
    Available in stock from the supplier. Please contact us for more information.
    Monture iOptron CEM120EC2 GoTo Dual High Precision Encoder
    Description :
    Features:
    • Center-balanced equatorial mount (CEM) for maximum payload with natural stability
    • Payload of 52 kg with the mount weight of only 26 kg
    • Easy to use and reliable gear clutches
    • Precision altitude and azimuth adjustment.
    • Precision stepper motor with 0.07 arcsec accuracy for precise GOTO and accurate tracking
    • Polar alignment routine for those who can't see the Pole Star
    • Go2Nova® 8407 V2 controller with Advanced GOTONOVA® GOTO Technology with built in heater
    • Permanent periodic error correction (PPEC) or real time PEC for the CEM120EC and CEM120EC2
    • 32-channel Global Positioning System (GPS)
    • Built-in WiFi and LAN for remote operation
    • Integrated ST-4 autoguiding port
    • Advanced cable management system with more choices
    • Spring loaded, individual adjustable Losmandy saddle
    User Benefits
    • Optical encoders on both axes for high-precision tracking
    • Internal sensors allow position memory after power-off
    • Supports complex imaging setups up to 52 kg
    • Balanced design improves stability and reduces wear
    • Full automation and remote access capability
    The CEM120 is available in three versions:
    • CEM120 (standard)
    • CEM120EC (RA encoder only)
    • CEM120EC2 (encoders on both RA and DEC axes)
    Spécifications :
    MountCenter-balanced Equatorial Mount (CEM)
    Payload52kg (115 lbs), exclude counterweight*
    Mount weight26kg (57 lbs)
    Payload/Mount weight ratio2
    MaterialAll metal
    Latitude adjustment range0°~ 68° (0.5 arcmin division)**
    Azimuth adjustment range± 5° (3 arcmin division)
    Tracking accuracy (PE)< 0.15 arcsec RMS
    Worm period240 sec
    PECReal time PEC (RPEC)
    Right Ascension worm wheelΦ216mm, 360 teeth, zero backlash
    Declination worm wheelΦ216mm, 360 teeth, zero backlash
    WormΦ26mm
    Right Ascension axleΦ80mm, steel
    Declination axleΦ80mm, steel
    Right Ascension bearingsΦ125mm
    Declination bearingsΦ125mm
    Counterweight shaftΦ38.1x 540 mm (SS, anti-slip, 4.5kg)
    Counterweight10 kg (22 lbs)
    Mount base size210 x 230 mm
    Motor drivePrecision stepper motor w/128 micro-step
    Encoder Resolution0.035 arc seconds
    Motor Resolution0.07 arc seconds
    Slew speed4°/sec (960x) max.
    Hand ControllerGo2Nova® 8407 V2, 8 line 21 character LCD
    Power requirementDC 12V, 5A
    Power consumption0.7A(Tracking),1.8A(GOTO)
    Polar ScopeOptional electronic polar scope
    Meridian treatmentStop (0-14° pass), auto flip
    Zero positionAutomatic zero search
    Park positionHorizontal, vertical, current, alt/azi input
    Level indicatorYES
    Dovetail saddleLosmandy D, 17.2" (437mm)
    GPSYES
    Guiding portST-4
    Communication portRS232, USB, LAN, WiFi
    Cable management2xDC12V (1A), DC5V(1A), 2xDC (5A), ST4, 6P6C, 4xUSB2.0, USB3.0 (powered), USB for PS, AUX