SKYLINER-300P FLEXTUBE
Tax included
SKYLINER-300P FLEXTUBE
305MM (12") F/1500 PARABOLIC TRUSS-TUBE DOBSONIAN TELESCOPE
Quantity
Out-of-Stock
SKYLINER-300P FLEXTUBE
  • Magnifications (with Eyepieces supplied): x60 & x150
  • Highest Practical Power (Potential): x600
  • Diameter of Primary Mirror: 305mm
  • Telescope Focal Length: 1500mm (f/5)
  • Eyepieces Supplied (1.25"): SP10mm & 25mm
  • Dual-Fit 1.25"/2" Crayford Focuser
  • Parabolic Primary Mirror
  • 0.5mm Ultra-Thin Secondary Mirror Supports
  • 9x50 Finderscope
  • Direct SLR Camera Connection
  • Telescope Tube Length 144cm (Extended), 92.5cm (Retracted)
  • 3-Point tube locking system
  • Wooden Alt-Azimuth Mount with Accessory Tray
  • 44% more Light Gathering than 250mm
7.jpgPARABOLIC PRIMARY MIRRORS
SKY-WATCHER DELUXE MIRROR COATINGS
"It would be easy to pigeonhole the 305mm FlexTube as an innovative, transportable Dobsonian for the deep-sky enthusiast, but it's much more than that. Its stunning planetary prowess will have many observers redefining what short focal ratio Newtonians are capable of."
"Having used a wide range of Sky-Watcher Newtonians over the years, I've often expressed my pleasure at the the consistency and precision with which the mirrors are polished and figured. In my Astronomy Now review of this instrument's predecessor, the Skyliner-300P, I wrote of its enviable optical performance for the price. I didn't think the 305mm FlexTube would surpass it, but it does."
"Saturn is often described as the jewel of the Solar System, but to see it in all its 24-carat splendour you need a 12-inch FlexTube. In recent memory I haven't seen such a sharp and richly rendered image of the ringed planet as that delivered by the 305mm FlexTube on the night of April 8th, 2008."
"I was able to use the 305mm FlexTube on a wide variety of celestial objects under what passed for fine observing conditions from my heavily light-polluted suburban locale. Messier 3, the stunning globular cluster in Canes Venatici, was resolved into a ball of innumerable stars, some held with direct vision right across the core. Messier 82, the starburst galaxy in Ursa Major, easily revealed mottled dusty filaments across its nucleus. Edge-on galaxy NGC 4565 in Coma Berenices showed the dust lane along its slender form. And so the list went on."
Ade Ashford, www.scopetest.com
Dobson 300 mm