ASI2600MC DUO
    search
    • ASI2600MC DUO
    • ASI2600MC DUO
    • ASI2600MC DUO
    • ASI2600MC DUO
    ZWO ASI2600MC Duo Camera with Integrated Autoguider
    Tax included
    Quantity
    Last items in stock
    ZWO ASI 2600MM Pro DUO
    The guide sensor is the Type 1/1.8 SC2210 with excellent NIR sensitivity. The sensor size is 7.68mm x 4.32mm. It has 4umx4um pixels with an array of 1920×1080 and a full depth of 8780e.
    ZWO ASI 2600MM Pro DUO
    ZWO ASI 2600MM Pro DUO
    Two-in-one design
    Two-in-one design
    Tilt Adjustment from Rear (Optional)
    2025-06-07_15h06_01.png
    Performance improvement comparison
    2025-06-07_15h06_13.png
    Guide sensor
    Main sensor
    The main sensor IMX571 features an APS-C format and 26MP total pixels. The size is 23.5mm in width x 15.7mm in height, and the diagonal is 28.3mm. The 3.76um x 3.76um small pixel size accommodates an impressive full depth of 50ke. With the new hardware technology, it is even extended to 73ke.
    STARVIS technology
    Camera performance
    Native 16bit ADC
    FPS
    Extended full well mode
    USB 3.0 & 512MB DDR3 buffer
    No amp-glow
    QE (Quantum efficiency)
    2025-06-07_15h09_23.png2025-06-07_15h09_31.png
    Two-stage TEC cooling
    Dark current noise
    Anti-Dew heater
    The power of the heater is around 5W. If you want to save battery, you can always turn it off in your photography software.