ZWO ASI 174MM Mini USB 2.0 Mono Camera
    search
    Tax included
    ZWO ASI 174MM Mini USB-C Mono camera, compact and perfect for planetary imaging and autoguiding with Sony IMX174 sensor.
    Quantity
    Available in stock from the supplier. Please contact us for more information.
    Product Description
    ASI174MM Mini camera integrates Sony IMX174LLJ  1/1.2″ sensor (11.3 mm x 7.1 mm). It is the first model in the “mini”-series of cameras from ZWO. This camera has 1936 x 1216 pixels with a pixel size of 5.86 μm x 5.86 μm.  It camera provides 12-bit ADC and its QE peak is 77%.
    174.png
    175.png
    Astrophotography Performance
    176.png
    High QE
    Regarding the absolute QE Curve, we estimate the Peak Value is about 77%.
    178.png
    USB2.0Port & ST4 Port
    #USB-C to USB-A cable is required.
    ST4 Port: The camera can be connected directly to the auto-guider port of the mount.
    120_174.png
    Connecting Drawing
    120_174_1.png
    1. M28.5-CS adapter
    2. CS-C adapter
    3. 1.25″ extender
    4. 1.25″ filter
    Mechanical Drawing
    What is in the box?
    ASI mini camera box includes all necessary cables, adapters, and manual.
    179.png
    Drivers and Softwares:
    https://astronomy-imaging-camera.com/software/
    banner
    We should consider much more…
    How to choose a good guide camera?
    • Sensitivity,
    • Precise guiding,
    • Big FOV.
    asi2.png
    High Sensitivity
    Entry Level
    Precisely Guiding
    asi4.png
    Big FOV
    asi5.png
    Smiling Face
    asi6.png
    Focus like a eyepiece
    asi7.png
    Work with OAG
    asi8.png
    Work with CS adapter and CS lens
    asi9.png
    Work with 1.25″ extender
    asi10.png
    174MM vs 174MM Mini
    What's in the box
    • ASI174MM Mini Camera
    • 1.25" Cap
    • 2-metre USB 2.0 Cable
    • 0.5-metre USB 2.0 Cable
    • 2-metre ST-4 Cable
    • M28.5-CS Adapter
    • 1.25" Extender