    iOptron CEM120EC mount with encoder on RA axis
    Tax included
    Quantity
    Item in stock at the supplier. Please contact us for more information.
    DESCRIPTION
    The mount features precision polar alignment adjustments (latitude 0°–68°, azimuth ±5°), easy-to-use spring-loaded axis clutches, and an advanced cable management system with a wide variety of integrated ports, including USB 2.0/3.0, 12V power, ST-4 guiding, RS232, LAN, and Wi-Fi.
    The adjustable Losmandy D-style saddle is spring-loaded for secure and precise mounting. Optional support includes the Tri-Pier 360 and permanent piers. The package includes the mount head, hand controller, 2 × 10 kg counterweights, and a 540 mm stainless steel counterweight shaft.
    TECHNICAL SHEET
    • Mount type: Center-balanced Equatorial Mount (CEM)
    • Payload capacity: 52 kg (excluding counterweights)
    • Mount weight: 26 kg
    • Payload-to-mount weight ratio: 2:1
    • Material: All-metal construction
    • Latitude adjustment: 0° to 68° (0.5 arcmin increments)
    • Azimuth adjustment: ±5° (3 arcmin increments)
    • Periodic error (RA, with encoder): < 0.15 arcsec RMS
    • PEC: Real-time periodic error correction (RPEC)
    • Worm period: 240 seconds
    • RA/DEC worm wheels: Ø216 mm, 360 teeth, zero backlash
    • RA/DEC axles: Ø80 mm, steel
    • RA/DEC bearings: Ø125 mm
    • Worm diameter: Ø26 mm
    • Counterweight shaft: Ø38.1 mm × 540 mm, stainless steel, anti-slip, 4.5 kg
    • Counterweights included: 2 × 10 kg
    • Mount base dimensions: 210 × 230 mm
    • Motor type: Precision stepper with 128 microsteps
    • Encoder resolution (RA): 0.035 arcsec
    • Motor resolution: 0.07 arcsec
    • Slew speed: up to 4°/sec (960×)
    • Hand controller: Go2Nova® 8410, 8-line LCD (21 characters/line)
    • Power input: 12 V DC, 5 A
    • Power consumption: 0.7 A (tracking), 1.8 A (GOTO)
    • Polar alignment: Optional iPolar electronic polar scope
    • Meridian treatment: Stop (0°–14°), auto flip
    • Zero position: Automatic search
    • Park positions: horizontal, vertical, current, alt/az input
    • Level indicator: Yes
    • Dovetail saddle: Losmandy D-style, spring-loaded, individually adjustable
    • GPS: Integrated, 32-channel
    • Guiding port: ST-4
    • Communication ports: RS232, USB, LAN, Wi-Fi
    • Cable management:
      • 2 × DC 12V (1 A)
      • 2 × DC (5 A)
      • ST-4
      • 6P6C
      • 2 × USB 2.0
      • 3 × USB 3.0
      • USB for iPolar
      • AUX
    • Operating temperature: -10°C to +40°C